Kahvaltılık

Yumurta Nasıl Haşlanır

Evde herkesin yapabileceği lezzetli yumurta tarifi. Kahvaltı da öğlen atıştırmalık ve sporcular için yumurta oldukça besleyici ve tok tutucu besindir.

Evde kolaylıkla istediğiniz kıvamda yumurta haşlayabilirsiniz. Özellikle kahvaltılarda istediğiniz kıvamda olmayan yumurtalardan canınız sıkılıyorsa ekstradan bir şeyler yaparak hazırlamanız mümkün olur. Yumurta tarifini size edindiğiniz deneyimler sonucunda aktaracağız. Şahsen hafiften az pişmiş yumurta tam kıvamında olur. Daha önceden okuduğum sağlık makalelerinde yumurtanın çok katı pişirilmesi insanları zehirleyebilmektedir.

Yumurtayı pişirmek için cezve ya da ufak tencere kullanılabilir. Yumurtalarımızı koyduktan sonra yumurtaların üstü az açıkta kalacak şekilde musluktan su dolduruyoruz. Tamamen örtmesin milim açıkta kalabilir. Ocağa koyarak kaynamasını bekliyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra dakikalarına göre rafadan, kayısı şeklinde ve katı olarak ayarlamak mümkün. Zaman tutacağımız zaman kaynamaya başlayıp üzerinde baloncuklar çıktığı andan itibaren olmaktadır.

Rafadan yumurta: Kaynadıktan sonra 2 dakika kadar yumurtamızı kaynamaya bırakıyoruz.

Kayısı yumurta: Kaynadıktan sonra 3 dakika kadar yumurtamızı kaynamaya bırakıyoruz.

Katı yumurta: Kaynadıktan 4 dakika kadar yumurtamızı kaynamaya bırakıyoruz.

Lezzetli tam kıvamında olmasını istiyorsanız eğer dakika tutalım çünkü bu lezzet kendisini belli edecektir.

eLa

Önerilen Tarifler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu